Kolorymetry i spektrofotometry to urządzenia optyczne służące do pomiaru barwy, umożliwiają pomiar różnicy kolorów między wzorcem, a próbką badaną. Kolorymetry znalazły zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu m.in. w farmaceutycznym, kosmetycznym, drukarskim, do analiz farb, tekstyliów, opakowań, produktów plastikowych, przy produkcji mebli i tapicerek i wielu innych.
Oferujemy szeroką gamę urządzeń do pomiarów różnic kolorów od prostych, ekonomicznych mierników kolorów do rutynowych analiz w kontroli jakości produkcji, po zaawansowane spektrofotometry o geometrii sferycznej, o dobrej rozdzielczości i wysokiej powtarzalności.
Kolorymetry dzięki przystawkom umożliwiają porównywanie barw próbek litych, proszków i past. Różna wielkość apertury i geometria pomiarowa pozwalają na analizę przedmiotów o różnych cechach. W zależności od modelu nadają się również do badania różnic kolorów próbek przezroczystych. W ofercie posiadamy też kolorymetry do badania barwy światła.
Różnica kolorów oparta jest na pomiarze różnicy odcienia, nasycenia i jasności (podawana może być jako: ΔE*ab; ΔL*ab; ΔE*C*H , gdzie ΔE oznacza całkowitą różnicę barw, ΔLc - różnica jasności, Δa - różnica na osi czerwony-zielony, Δb - różnica na osi żółty-niebieski, ΔC - różnica nasycenia, ΔH - różnica odcienia).
Barwa obserwowanych przedmiotów powstaje na skutek działania na oko promieniowania odbitego lub przepuszczonego przez te obiekty. Oceny barwy można dokonać na podstawie przyjętej skali barw, dzięki czemu możliwe jest jej opisanie za pomocą wartości liczbowych. Systemy barw (przestrzenie barwowe) umożliwiają określenie i analizę kolorów oraz obliczenie różnic między dwiema barwami.
Najbardziej znanym i zalecanym przez Międzynarodową Komisję Oświetleniową CIE (Comission Internationale de l'Eclairage) systemem barw jest CIE Lab. Przestrzeń CIE Lab oparta jest na bazie tzw. trójchromatycznego modelu percepcji barwy. Powstała aby umożliwić wyznaczenie barwy w układzie trzech współrzędnych prostokątnych L*a*b. Dodatkowo do analizy różnicy barw stosuje się układ współrzędnych kątowych L*, C*, h°. Całkowita różnica barwy powinna być oparta na analizie wszystkich wartości składowych.
Kolorymetry to podstawowe narzędzia do pomiarów różnic barw wzorców i badanej próby, znajdujące zastosowanie w kontroli jakości, określaniu zgodności ze standardami i określonymi wartościami tolerancji w przestrzeni barw Lab. Są szybkie i łatwe w użyciu. Oferowane kolorymetry zgodne są z przestrzenią barw CIE Lab, opartą na bazie tzw. trójchromatycznego modelu percepcji barwy. Podają dane numeryczne stanowiące wartość bezwzględną oraz różnicę oparta na pomiarze różnic odcienia, nasycenia i jasności. Światło kieruje…
Zobacz artykuły...Spektrofotometry to zaawansowane narzędzia do pomiarów różnic barw wzorców i badanej próby, metameryzmu (posiadają wiele źródeł światła), a także reflektancji oraz obserwacji całego spektrum światła. Znajdują zastosowanie w produkcji i opracowaniu kolorów, profesjonalnej kontroli jakości, określaniu zgodności ze standardami i określonymi wartościami tolerancji w przestrzeni barw Lab. Cechują się wysoką dokładnością i szerokimi możliwościami technicznymi. Oferowane spektrofotometry zgodne są z przestrzenią barw CIE Lab, opartą na bazie tzw. trójchromatycznego modelu…
Zobacz artykuły...Spektrofotometr YS6060 jest stacjonarnym przyrządem pomiarowym, zaprojektowanym do oceny koloru oraz pomiarów transmitancji półprzezroczystych lub przezroczystych cieczy i ciał stałych. Jest to zaawansowany spektrofotometr o kompaktowych wymiarach. Wyposażony jest w ekran dotykowy o przekątnej 7" oraz wbudowaną kamerę.Pomiar próbki z wykorzystaniem docisku pozwala na bardzo dokładne dociśnięcie badanego materiału na porcie pomiarowym.
Zobacz artykuły...