Łaźnie laboratoryjne służą przede wszystkim do ogrzewania lub chłodzenia naczyń laboratoryjnych wraz z ich zawartością. Ich głównym zadaniem jest równomierne doprowadzenie ciepła i utrzymanie stabilnej temperatury w ogrzewanym naczyniu. W przeciwieństwie do płyt grzejnych/podgrzewaczy ciepło doprowadzane jest do całej powierzchni naczynia, a nie tylko od spodu, co ma pozytywny wpływ na przeprowadzane procesy fizyczne lub chemiczne w naczyniu. Najpopularniejszym typem łaźni laboratoryjnych są łaźnie wodne z termostatem, wśród nich wyróżniamy bardziej zaawansowane łaźnie z wytrząsaniem lub z wbudowanym mieszadłem magnetycznych pozwalające na ruch termostatowanej cieczy w regulowanym zakresie. Łaźnie wodne pozwalają na uzyskanie temperatury do 100oC. Inne typy łaźni np. łaźnie piaskowe i łaźnie olejowe pozwalają na uzyskanie wyższych temperatur.
Łaźnie wodne z wytrząsaniem służą do równoczesnego ogrzewania i wytrząsania próbek. Łączą w sobie możliwość precyzyjnej kontroli temperatury oraz nastawy wolnej lub szybszej prędkości wytrząsania. Łaźnie wodne z wytrząsaniem znajdują zastosowanie w laboratoriach mikrobiologicznych, diagnostycznych i analitycznych oraz do wszystkich zastosowań w których konieczne jest jednoczesne ogrzewanie i wytrząsanie próbek. Wśród łaźni wodnych z wytrząsaniem wyróżniamy łaźnie z ruchem posuwisto-zwrotnym inaczej łaźnie horyzontalne oraz łaźnie orbitalne z ruchem kołowym.
Zobacz artykuły...Łaźnie piaskowe są typem wysokotemperaturowych łaźni laboratoryjnych do specjalnych zastosowań. W laboratoryjnych łaźniach piaskowych medium ogrzewającym naczynia laboratoryjne jest piasek. W przeciwieństwie do łaźni wodnych w łaźniach piaskowych można ustawić znacznie wyższą temperaturę nawet do 400oC. Łaźnie piaskowe znajdują zastosowania w aplikacjach laboratoryjnych, w których wymagane jest równomierne rozprowadzanie ciepła w podwyższonych temperaturach.
Zobacz artykuły...Laboratoryjne łaźnie wodne z chłodzeniem przeznaczone są do zastosowań, w których konieczne jest utrzymanie stabilnej temperatury zarówno w wyższych jak i w niższych jej zakresach. Łaźnie wodne z chłodzeniem występują również w bardziej zaawansowanych wersjach na przykład z wytrząsaniem horyzontalnym lub z możliwością zamontowania dodatkowych akcesoriów jak statywy na próbówki.
Zobacz artykuły...Laboratoryjne łaźnie olejowe umożliwiają ogrzewanie próbek w temperaturach wyższych niż temperatura wrzenia wody. Temperatura jaką można uzyskać w łaźni olejowej będzie jednak zależeć nie tylko od zakresu temperatury danego urządzenia, ale też od zastosowanego oleju. Przy olejach mineralnych maksymalną osiągalną temperaturą jest ok. 160°C, ponieważ powyżej niej olej mineralny zaczyna się palić. Wyższą temperaturę nawet powyżej 200°C można uzyskać stosując olej silikonowy.
Zobacz artykuły...Łaźnie wodne do standardowe łaźnie laboratoryjne służące do ogrzewania naczyń laboratoryjnych wraz z zawartością. Łaźnie wodne pozwalają na kontrolowane ogrzewanie naczynia do zadanej temperatury. Wyróżniamy tutaj łaźnie ze sterowaniem analogowym, gdzie za sterownik kontroli temperatury służy gałką oraz łaźnie cyfrowe z wbudowanym wyświetlaczem LCD umożliwiającym podgląd zadanej i aktualnej temperatury. Wypełnienie łaźni wodnej stanowi woda, której poziom musi być odpowiedni. Łaźnie wodne służą do termostatowania próbek w temperaturze do temperatury…
Zobacz artykuły...Łaźnie specjalnego zastosowania znacznie różnią się od standardowych łaźni wodnych lub olejowych. Głównymi zastosowaniami łaźni parafinowej są laboratoria patologiczne, histologiczne, chemiczne i bakteriologiczne.
Zobacz artykuły...Cyfrowe termostaty zanurzeniowe umożliwiają przede wszystkim precyzyjną kontrolę temperatury. Termostaty posiadają wbudowany wyświetlacz LCD pokazujący aktualną i zadaną temperaturę. W urządzeniach zastosowano pompy cyrkulacyjne o wydajności 6L/min i maksymalnym ciśnieniu 200 mbar.W swojej ofercie posiadamy również termostaty z funkcją chłodzenia.
Zobacz artykuły...